Google Ads Video Reklamlar ( Youtube Reklamları )

YouTube’da ve video iş ortağı sitelerinde müşterilerle farklı yollarla etkileşime geçmek için Google Ads’de bir dizi video reklam biçimi ile etkileyici reklam kampanyaları oluşturabilirsiniz. Kullanılabilir video reklam biçimlerine şunlar dahildir: atlanabilir yayın içi reklamlar, atlanamayan yayın içi reklamlar, video discovery reklamlar, Yayın dışı reklamlar ve bumper reklamlar.

Video reklam içeriğinin YouTube’da barındırılması gerekse de video reklamlar YouTube’da ve tabletler ile mobil cihazlar dahil olmak üzere (reklam biçiminize ve ayarlarınıza bağlı olarak) Google Görüntülü Reklam Ağı’ndaki video iş ortağı site ve uygulamalarında gösterilebilir.

Bu makalede, video reklamların avantajları açıklanmış ve kullanıma sunulan farklı video reklam biçimleri karşılaştırılmıştır. Biçimleri aşağıda ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz.

Atlanabilir yayın içi reklamlar

Ne zaman kullanmalıyım?

YouTube’daki videolardan önce ve Görüntülü Reklam Ağı’nda göstermek istediğiniz video içeriğiniz varsa bu biçimi kullanabilirsiniz.

İşleyiş şekli

Video reklamınız, bir videodan önce, video sırasında veya sonrasında oynatılır. İzleyiciler reklamı 5 saniye sonra atlayabilir.

Görüntülü Reklam Ağı reklamları nerede gösterilir?

Atlanabilir video içi reklamlar, YouTube izleme sayfalarının yanı sıra Görüntülü Reklam Ağı’ndaki iş ortağı site ve uygulamalardaki videolarda gösterilebilir.

​Nasıl ücretlendirilirim?

GBM teklifini kullandığınızda, izleyici videonuzun 30 saniyesini (30 saniyeden kısa videolarda ise tamamını) izlediğinde veya videonuzla etkileşimde bulunduğunda (hangisi önce gerçekleşirse) ödeme yaparsınız.

BGBM teklifini kullandığınızda ise gösterimlere dayalı olarak ödeme yaparsınız. Bumper reklamlar BGBM (bin gösterim başına maliyet) teklifini kullanır, yani reklamınızın gösterildiği her 1.000 defa için ödeme yaparsınız.

Hangi kampanya hedefleri yayın içi reklamlara izin verir?

 • Potansiyel müşteriler
 • Web sitesi trafiği
 • Marka bilinirliği ve erişim
 • Ürün ve marka üzerinde düşünme (tümü)
 • Hedef olmadan oluşturulan kampanya

Atlanamayan Yayın İçi reklamlar

Atlanamayan yayın içi reklamlar, müşterilere mesajınızın tamamını ulaştırmak için tasarlanmış, atlanamayan bir reklam biçimidir.

Bunları ne zaman kullanmalıyım?

İzleyicilere mesajınızın tamamıyla ulaşmak istediğinizde bu biçimi kullanın.

İşleyiş şekli

Atlanamayan yayın içi reklamınız en çok 6 saniye sürer; başka bir video oynatılmadan önce, video oynatılırken veya video oynatıldıktan sonra gösterilir. İzleyicilerin reklamı atlama seçeneği yoktur.

Reklamlar nerede gösterilir?

Atlanamayan reklamlar YouTube videolarında veya Google Görüntülü Reklam Ağı’ndaki iş ortağı sitelerinde ve uygulamalarında yer alan videolarda gösterilebilir.

Nasıl ücretlendirilirim?

Gösterimlere bağlı olarak ödeme yaparsınız. Atlanamayan reklamlar, hedef BGBM (bin gösterim başına maliyet) teklifini kullanır, böylece reklamınızın gösterildiği her 1.000 defa için ödeme yaparsınız.

Hangi kampanya hedeflerinde atlanamayan reklamlar kullanılır?

Marka bilinirliği ve erişim

Discovery reklamları

Bunları ne zaman kullanmalıyım?

İlgili YouTube videolarının yan tarafı, bir YouTube arama sonucu veya Mobil Cihazlar için YouTube ana sayfası gibi izleyicilerin içerik keşfettiği yerlerde bir video tanıtımı yapmak isterseniz bu biçimi kullanın.

İşleyiş şekli

Reklamınız, videonuzun küçük resmi ile birkaç satırlık metinden oluşur. Reklamın tam boyutu ve görünümü gösterildiği yere bağlı olarak değişebilir. Ancak, Video Discovery reklamları kullanıcıları videoyu izlemek için her zaman tıklama yapmaya davet eder. Ardından video, YouTube İzleme sayfasında oynatılır.

Reklamlar nerede gösterilebilir?

 • YouTube arama sonuçlarında
 • İlgili YouTube videolarının yanında
 • Mobil Cihazlar için YouTube ana sayfasında

Nasıl ücretlendirilirim?

Yalnızca izleyiciler videonun küçük resmini tıklayarak reklamı izlemeyi seçtiğinde ücretlendirilirsiniz.

Hangi kampanya hedefleri video discovery reklamlarına izin verir?

 • Ürün ve marka üzerinde düşünme
 • Hedef olmadan oluşturulan kampanya

Bumper reklamlar

Bumper reklamlar, daha fazla müşteriye ulaşmanızı sağlamak ve markanızla ilgili farkındalığı artırmak için tasarlanmış olan kısa video biçimleridir.

Bunları ne zaman kullanmalıyım?

İzleyicilere kısa, akılda kalıcı bir mesajla geniş ölçekte erişmek istediğinizde bu biçimi kullanın.

İşleyiş şekli

Bumper reklamınız 6 saniye veya daha kısa sürer ve başka bir video oynatılmadan önce, video oynatılırken veya video oynatıldıktan sonra gösterilir. İzleyicilerin reklamı atlama seçeneği yoktur.

Reklamlar nerede gösterilir?

Bumper reklamlar YouTube videolarında veya Google Görüntülü Reklam Ağı’ndaki iş ortağı sitelerinde ve uygulamalarında yer alan videolarda gösterilebilir.

​Nasıl ücretlendirilirim?

Gösterimlere bağlı olarak ödeme yaparsınız. Bumper reklamlar BGBM (bin gösterim başına maliyet) teklifini kullanır, yani reklamınızın gösterildiği her 1.000 sefer için ödeme yaparsınız.

Hangi kampanya hedefleri bumper reklamları kullanır?

 • Marka bilinirliği ve erişim
 • Hedef olmadan oluşturulan kampanya

Yayın dışı reklamlar

Yayın dışı reklamlar, iş ortağı web sitelerinde ve uygulamalarında oynatılan ve yalnızca mobil cihazlarda (telefonlar ve tablet cihazlar) gösterilen video reklamlardır.

Bunları ne zaman kullanmalıyım?

Yayın dışı reklamlar, daha fazla müşteriye ulaşmak için video reklamlarınızın mobil cihazlardaki erişimini genişletmenin bir yoludur.

İşleyiş şekli

Yayın dışı reklamlar, ses kapalıyken yayınlanmaya başlar. Kullanıcılar sesi açmak için reklama dokunur. Reklamverenlerden, yalnızca reklam ekran alanının yarısından fazlası iki saniye veya daha uzun süre gösterildiğinde ödeme alınır. Bu reklam biçimi, video erişiminizi uygun maliyetle genişletmeniz için tasarlanmıştır.

Reklamlar nerede gösterilir?

Bir video şablonu, çeşitli farklı mobil yerleşimlerde yayınlanabilir. Mobil web yerleşimleri için, yayın dışı reklamlar banner’larda görünürken, mobil uygulama yerleşimleri için, banner’larda, geçiş reklamlarında, feed içinde, yerel modda ve hem dikey hem de tam ekran modlarında görünürler.

Yayın dışı videolar, Google Görüntülü Reklam Ağı’ndaki iş ortağı sitelerinde ve uygulamalarında gösterilen yalnızca mobil reklamlardır. Bu reklam biçimi henüz YouTube’da kullanılamamaktadır.

Nasıl ücretlendirilirim?

Yayın dışı reklamlar için görüntülenebilir bin gösterim başına maliyet (gBGBM) temelinde ücretlendirilirsiniz. Bu nedenle, yalnızca bir kullanıcı videonuzu iki saniye veya daha uzun süre izlediğinde ödeme alınır.

Hangi kampanya hedeflerinde yayın dışı reklamlar kullanılır?

 • Marka bilinirliği ve erişim
 • Hedef olmadan oluşturulan kampanya

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir