Google Ads Son Tıklama Modelini Kullanmalı Mıyız?

Google Ads Son Tıklama Modeli

Google Analytics’teki Model Karşılaştırma Aracı raporu, başarıyı daha iyi ölçmenize yardımcı olmak için son tıklama modellerini değerlendirir.

En son ne zaman aradığınız bir şey için bir reklamı tıklayıp hemen satın aldınız?

Muhtemelen asla. Bu sebeple, pazarlamacıların Google Reklamları’nın başarısını ölçmek için son tıklama özelliğini kullanmayı bırakmalarının zamanı geldi.

Genellikle, insanlar birden fazla cihazda arama yapar ve bir satın alma işlemi yapmadan önce kapsamlı arama ve araştırma yapar. Dönüşüm oranı yüksek anahtar kelimelerin dönüşümler üzerindeki etkilerini anlamak harcamaları daha iyi kullanmanıza, maliyetinizi azaltmaya, SEO ve sosyal medya gibi diğer dijital pazarlama kanallarını bilgilendirmeye yardımcı olabilir.

Mesela,

Google Analytics’inize bakarsanız, son tıklama modelini kullanıyorsanız çok sayıda “Doğrudan” dönüşüm göreceksiniz.

Niye mi?

Genel olarak baktığımızda dijital pazarlama ile dönüşüm adımları şu şekildedir:

 • Adım 1 : Kullanıcı sizi markasız arama yoluyla bulur
 • Adım 2 : Kullanıcı, sosyal medyada paylaştığınız blog gönderisini okur
 • Adım 3 : Kullanıcı sizi markasız arama ile tekrar bulur
 • Adım 4 : Kullanıcı, doğrudan URL’nizi tarayıcılarına yazar ve dönüştürür

Kanal verilerini analiz ettiğinizde, Son tıklamayla modeli ile sosyal medya, organik, reklam vb. Kanallarınızın hepsinin berbat olduğunu gösterir. Diğer kanallarınızın beklediğiniz etkiyi sağlamadığını ve yaptığınız yatırım yeterli olmadığı algısı uyandırabilir sizde.

 

Google, dönüşümleri en üst düzeye çıkarmak, dönüşüm değerini en üst düzeye çıkarmak ve ROAS’ı hedeflemek için otomatik teklif verme stratejilerini geliştirmeye devam ettikçe, son tıklama olmayan diğer modeller daha da önem kazanıyor.

Bu algoritmalar, reklam harcamalarını belirli ölçütlere göre optimize etmek için tasarlanmıştır, ancak yalnızca küçük bir dilim pasta görürlerse, değerli trafikten mahrum olabilir ve marka terimleri gibi düşük aramalara gereğinden fazla kredi verebilirler.

Google Analytics’teki Model Karşılaştırma Aracı raporu, geçmiş verilere bakar ve farklı bir modelden yararlanmanız durumunda ne kadar dönüşüm elde edeceğinize dair tahminler verir. Bu araç, hangi modelin (Konum Tabanlı, Doğrusal veya Zamana bağlı azalma, İlk Tıklama) kullanıcı akışınızla en iyi şekilde hizalandığına karar vermenize yardımcı olabilir.

Son Tıklama Olmayan Modelde değişiklik adımları;

 1. Google Reklamlarına Giriş Yapın
 2. Dönüşümler sekmesine gidin, ardından değiştirmek istediğiniz dönüşüm işlemine tıklayın
 3. “Ayarları düzenle” yi tıklayın ve ardından hangi özellik modelinin sizin için uygun olduğunu seçin

Birden fazla dönüşüm sayılıyorsa, hesapta takip ettiğiniz tüm dönüşümleri değiştirdiğinizden emin olun.

Peki, Son Tıklama Olmayan modelde performansı ne kadar arttırıyor? Rekabetçi bir sektördeki lider müşteri adayları için, dönüşümlerin% 16 arttığını, EBM’nin lineer niteliklere geçtikten bir ay sonra% 12 azaldığını gördük. E-ticaret tarafında, bir hesap, son tıklamadan pozisyona geçişten 2 hafta sonra ROAS’ta% 5’lik bir artış gördü.

Akıllı teklif stratejileri kullanıyorsanız, Son Tıklama Olmayan bir modele geçmenin, algoritma ayarlanırken birkaç hafta boyunca kampanyalarınızı etkileyebileceğini unutmayın; bu nedenle biraz sabırlı olmanız gerekiyor.

Google Ads İlişkilendirme Modelleri:

Son tıklama Son tıklama: Dönüşüm kredisinin tamamını son tıklanan reklama ve karşılık gelen anahtar kelimeye verir.

İlk tıklama İlk tıklama: Dönüşüm kredisinin tamamını ilk tıklanan reklama ve karşılık gelen anahtar kelimeye verir.

Doğrusal Doğrusal: Dönüşüm kredisini yol boyunca gerçekleşen tüm tıklamalara eşit olarak dağıtır.

Zamana bağlı azalma Zamana bağlı azalma: Dönüşüme daha yakın zamanda gerçekleşen tıklamalara daha fazla kredi verir. 7 günden daha uzun bir süre önce gerçekleşen tıklamalara, dağıtım sırasında yarım kredi verilir. Yani dönüşümden 8 gün önce gerçekleşen tıklama, 1 gün önce gerçekleşen tıklamanın yarısı kadar kredi alır.

Konuma dayalı Konuma dayalı: Hem ilk hem de son tıklanan reklama ve karşılık gelen anahtar kelimeye %40’ar kredi verir. Kalan %20’yi ise yol boyunca gerçekleşen diğer tıklamalara dağıtır.

Veriye dayalı Veriye dayalı: Dönüşüm kredisini, dönüşüm işlemine ait geçmiş verileri temel alarak dağıtır. (Bu özellik yalnızca yeterli veriye sahip hesaplarda kullanılabilir.)

Bu modelin kullanılabilmesi için Google Arama’da en az 15.000 tıklama, 30 gün içinde de en az 600 dönüşüm elde etmiş olmanız gerekir. Gerekli asgari ilişkilendirme verisini aldığınız andan itibaren veriye dayalı bir model hazırlamaya başlayabiliriz. Model için art arda 30 gün boyunca yeterince veri topladığımızda veriyi Google Ads’de görürsünüz. Yeterli veriniz yoksa veriye dayalı ilişkilendirmeyi kullanma seçeneğini göremezsiniz.
Google Arama’daki verilerinizin 10.000 tıklamanın altında kalması veya 30 gün içinde gerçekleşen dönüşüm işlemlerinizin 400 dönüşümün altına düşmesi durumunda bu modeli kullanmaya devam edemezsiniz. Verileriniz bu değerin altına düştüğünde bir uyarı alırsınız ve verileriniz 30 gün boyunca gerekli düzeye gelmezse dönüşüm işleminiz, doğrusal ilişkilendirme modeline geçirilir.

You may also like...

1 Response

 1. Hakan dedi ki:

  Merhaba Murat Bey. Bir eticaret firmamız var ve daha önce çok fazla ajansla çalıştık ancak istediğimiz performansı alamadık. sizinle detaylı şekilde görüşmek ve anlaşabilirsek çalışmak isteriz.
  Dönüşünüzü bekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir